Kolika je kazna za prolazak na crveno u Srbiji – Informacije o zakonima saobraćaja

Prolazak na crveno svetlo je jedan od najčešćih saobraćajnih prekršaja u Srbiji, a posledice ovakvog dela mogu biti vrlo ozbiljne.

Kazne su, prema novim zakonima, značajno pooštrene kako bi se povećala bezbednost na putevima.

U ovom članku, detaljno ćemo istražiti kazne za prolazak kroz crveno svetlo, uključujući novčane iznose, zatvorske sankcije, ali i druge posledice koje mogu uslediti.

Uvod u saobraćajne prekršaje

Prolazak na crveno
Prolazak na crveno najčešći prekršaj | YouTube

Saobraćajna pravila predstavljaju osnovni temelj za sigurnost na putevima. Poštovanje ovih pravila, koja uključuju brzinu, signalizaciju i ponašanje vozača, smanjenje verovatnoću za prekršaj u saobraćaju i utiče na zaštitu svih učesnika.

U Srbiji, prekršaj prolazak na crveno svetlo često izaziva velike posledice, ne samo za vozače već i za pešake i ostale učesnike u saobraćaju.

Značaj saobraćajnih pravila

Saobraćajna pravila definišu način ponašanja vozača i drugih učesnika u saobraćaju. Njihovo poštovanje osigurava nesmetano i bezbedno kretanje, sprečavajući mogućnost incidenata.

Kroz edukaciju i primenu ovih pravila, smanjuje se rizik od saobraćajnih nesreća i štetnih posledica koje proizilaze iz nepažnje ili kršenja zakona.

Prolazak na crveno svetlo kao čest prekršaj

Prolazak na crveno svetlo se, pored prekoračenja brzine, uočava kao jedan od najčešćih prekršaja u Srbiji.

Iako su vozači svesni opasnosti koju ovaj prekršaj nosi, svakodnevnica često dovodi do nepoštovanja signalizacije.

Ovaj prekršaj može dovesti do ozbiljnih posledica, uključujući saobraćajne nesreće sa teškim povredama ili smrtnim ishodima.

Prema statistikama, od 2017. godine, zabeleženo je oko 2.000 saobraćajnih nezgoda koje su se dogodile zbog prolaska kroz crveno svetlo.

Kolika je kazna za prolazak na crveno u Srbiji?

Prolazak na crveno svetlo predstavlja jedan od najtežih prekršaja u saobraćaju, sa konsekvencama koje mogu biti ozbiljne i dugotrajne. Prema saobraćajnim propisima u Srbiji, kazne za prekršaje u saobraćaju variraju zavisno od težine prekršaja.

Novčane kazne za prolazak na crveno svetlo se kreću od 20.000 do 40.000 dinara ili do 30 dana zatvora. U slučaju da ovaj prekršaj ugrožava ostale učesnike, kazne se s povećavaju na od 40.000 do 60.000 dinara ili do 60 dana zatvora.

Novčane kazne i zatvorske sankcije

Ukoliko prolazak na crveno izazove saobraćajnu nesreću, kazna može iznositi čak do 150.000 dinara ili do 60 dana zatvora, što jasno ukazuje na ozbiljnost prekršaja.

Pored toga, vozač može dobiti i šest kaznenih poena, a može mu biti izrečena i zabrana upravljanja vozilom.

Zakon predviđa mogućnost sklopljenog sporazuma o priznanju prekršaja za manje teške prekršaje, što može dovesti do smanjenja kazne.

Iz ličnog iskustva, prilikom prelaska na crveno svetlo (kada sam mislio da je uslovno zeleno upaljeno), kazna je iznosila 20.000 dinara i mesec dana oduzimanja dozvole, ili 30.000 dinara bez oduzimanja dozvole.

U oba slučaja, vozač se kažnjava sa 6 kaznenih bodova.

Ako vozač tom prilikom nije izazvao nezgodu i nije ugrozio bezbednost drugih učesnika u saobraćaju, kaznu je moguće platiti u do 6 mesečnih rata.

Da bi se ostvario ovaj uslov, potrebno je da osoba koja je napravila prekršaj potpiše priznanje u policijskoj stanici gde se prekršaj dogodio, i to pre saslušanja kod sudije za prekršaje.

@patrola011

Prolzak kroz crveno na semaforu #saobracajnapatrola #dashcam #dashcamvideos #dashcamvids #beograd #filmskigrad #cerak

♬ original sound – Saobraćajna patrola

Ostale posledice prekršaja

Osim finansijskih i zatvorskih kazni, prolazak na crveno svetlo može doneti i dodatne posledice, pogotovo za vozače sa probnom vozačkom dozvolom.

Vozači koji su u prekršaju više puta u kratkom vremenskom periodu mogu se suočiti sa optužbama za nasilničku vožnju, što dodatno otežava situaciju.

Takođe, vozači su dužni da odgovore na pozive policije kako bi dostavili informacije o prekršaju, inače se suočavaju sa dodatnim kaznama.

Stoga je važno pridržavati se saobraćajnih propisa u Srbiji kako bi se izbegle ozbiljne posledice po zdravlje i sigurnost svih učesnika u saobraćaju.